Akupere linnus

19.05.14

Akupere linnus asub Are vallas, Niidu külas, Sepa-Jüri Endriku kinnistul. Mälestis jääb Ensa-Tõnise talust 450 m loodesse ning loode-kagu suunalisest kitsarööpmelisest Tootsi-Lavassaare raudteest u 100 m põhja.

Kirjeldus

Akupere mäeks nimetatava künka piirjooned on kevadisel ajal metsas hästi jälgitavad. Tegemist on madalas metsas kõrgema kohaga, mida ümbritseb soostunud ja märg maa. Seal asuvad ka hilisema talukoha vundamendivaremed. Akuperet võib liigitada pelgupaik-linnuste hulka. 

Ajalugu

Akuperet on oma teoses "Muinasaja teadus eestlaste maal. Kohalised muinasaja kirjeldused Liiwimaalt, Pernu ja Wiljandi maakonnast" maininud Jakobi kihelkonna linnuste ja pelgupaikade all ka Jaan Jung. Talle saadetud teadete järgi olla Enge vallas kaks mäge: üks Haagupere ja teine Lõime mägi. Seal olla vanal ajal kaks Eesti vanemat elanud, kes väga rikkad olnud. Neil mägedel olnud vist suured pihapuu aed ümber ja suured raud väravad ees. (.....) Ka olla nendel eluasemetel vall ümber olnud. Akuperet on maininud ka V.Lõugas ja J.Selirand raamatus "Arheoloogia Eestimaa teedel".

Riikliku arheoloogiamälestisena võeti Akupere linnus kaitse alla 1997. aastal.

 

foto aadressilt: http://register.muinas.ee/?menuID=monument&action=view&id=11718

Toimetaja: TERJE VÕSUMETS